Papağan Üretimi Hakkında


Yıllardır gerek arkadaş meclislerinde, gerekse kişisel gelişim üzerine yazıp çizdiklerimde daima insanlara hobilerin önemini ısrarla anlatırım. Bugünkü yazımda hobilerimden olan Papağan Üretimi Hakkında bazı tecrübelerimi paylaşacağım.

Nasıl Başladım ?

Doğduğum günden beri evimizde hayvanımız hiç eksik olmadı. Çok küçük yaşlardayken dayım güvercin ve köpek beslerdi, evimizde de küçük bir akvaryumumuz vardı. Üniversite için evden ayrıldığında güvercinlerini satmış köpeğimiz ölmüş ve akvaryum boşalmıştı. Bende ise hayvanlara olan tutku hiç azalmamıştı. Sokaktaki köpekleri yakalyıp beslerdik arkadaşlarla, yaralı kuş bulursak mutlaka getirirp kendimizce tedavi ederdik. daha ilk okul zamanlarında ilk kangal köpeğimi yavruyken almış beslemeye başlamıştım. Hatta hiç unutmam bir gün sokakta başı boş gezen bir sıpa (Eşek Yavrusu) yakalyıp getirip apartmana bağlamıştım 🙂 Daha sonra sırası ile pek çok hayvan beslemişliğim var; kuşlar, kediler, köpekler, tavuklar, yılan, kirpi, tavşan, semender, kaplumbağ vs…  Yani kısaca beslemediğim pek az hayvan kaldı da diyebiliriz.

İş ve eğitim için İstanbul’a gittiğimde sadece hamster beslemiştim. Daha sonra yurtdışı vs. derken hayvanlardan bir süre uzak kalsamda Niğde’ye döner dönmez akvaryumumu kurup ilk Cennet papağanı çiftimi alarak  başladım.

Papağan  Üretimi

Cennet Papağanı

İşe pek çok kişide olduğu gibi bir çiftle başladım. İş yerimde tek bir kafesle başlamışken bi çift daha, bi çift daha derken 8-10 çift cennet papağını, 4 çift sevda papağını, bir çift sultan papağını, bir çift minyatür kumru, 1 çift kakariki papağanı, 8-10 çift ispinoz derken iş yerim kısa sürede kuş cenneti haline geldi. 60 cm’lik akvaryumum 1 metreye çıktı 2-3 tane daha yanına akvaryum eklendi derken küçük bir köpek aldım resmen hayvanat bahçesine dönmeye başlamışken yuvası yıkılmış 3 tanede yavru baykuş getirip beslemeye başladım. Artık bu hobiyi bir miktar daha profesyonelleştirip salma kafes mantığı ile üretimi artırmaya karar verdim. Yazının sonunda o yıllardaki salma kafeslerimin videosunu bulabilirsiniz.

Tabi tüm bu süreçte pek çok tecrübe edinip pek çok bilgi sahibi oldum. Burada anlatacaklarım tamamen kendi tecrübelerim olacak, kimseye bu iş böyle yapılır demiyorum sadece tecrübelerimi paylaştığımı hatırlatmak istiyorum.

Papağan Bakımı

İster bir adet ister 100 adet olsun en dikkat ettiğim hususlar öncelikle temizliktir. Kafeste olsa salmada olsa günlük, haftalık ve sezonsal rutin temizliklerini asla aksatmamak gerektiğini gördüm. Rutin temziliğin dışında ilaçlama ve yavruların yeme düşmesinin ardından yuvalık temizliğide bir o kadar önemlidir.Böcekler için ilaç olarak gerek araştırmalarım gerekse bu işi yıllardır uzmanların önerileri doğrultusunda Quiko firmasının ürettiği Ardap Marka spray ilacı kullanıyorum. Kışın 2-3 günde bir olmak suretiyle yazın ise hergün kuşların erişebileceği bir banyoluk mutlak suretle ortamlarında oluyor.  En iyi haşere kovucu olarak ortamlarında sürekli bulundurduğum ise okaliptus yaprakları oluyor. her yuvalığı mutlaka bir adet yaprak atmaya özen gösteririm.

Papağan bakımı

Papağanlarda Beslenme

Piyasada sıklıkla görebileceğiniz karışık muhabbet yemi hemen her eğik gagalının severek tükettiği bir üründür. Ancak bu tek başına asla yetmeyecektir. Pek çok hazır yemin üzeirinde tek başına yetmeyeceği uyarısı bulunur. Karışık yem yerine ben genellikle kendi karışımımı yapıyorum peki ama hazırladığım 25 kg’lık yemlerde neler kullanıyorum ;

  1. %55 Ak darı, sarı darı ve Kırmızı darı oluşturuyor
  2.  %15 Yulaf içi
  3. %5 Mısır
  4. %5 Doğal kavrulmamış Ay çekirdeği
  5. %5 Doğal kavrulmamış Kabak Çekirdeği
  6. %1 Nijer tohumu
  7. %4 Kenevir Tohumu
  8. %5 Aspur
  9. %5 Güvercin Yemi

Bu karışımda Ay çekirdeği ve kabak çekirdeğini ayrı kaplarda veriyorum direk yemin içine karıştırmıyorum. Yine haftada 1 veya 2 haftada 1 buğday çimlendirip kuşlara veriyorum. Yine haftada 1-2 kez brokiliyi güzelce yıkayıp veriyorum. Bunun dışında kafes ve salma içinde devamlı kemirebilecekleri ağaç dal parçalarının yanı sıra mutlaka Mineral blok, kuş kumu ve kalamar kemiği olmazsa olmazlarından. Kuş kumu olarak çoğu zaman hazır almak yerine yıkadığım inşaat kumunun ince taneli olanlarını kullanıyorum. Haftada bir kez yumurta maması hazırlayıp veriyorum.

Bir dönem mama olarak Ce-de marka kuru mama kullandım ve çok memnun kaldım fakat  şu anda başka bir hazır mama kullanıyorum hafif nemli olanlarından ama yinede bi kaç damla su damlatıp dahada nemlendiryorum mamayı. Özellikle yavrulu kuşlarda hergün mama vermek ve her gün mamanın değiştirlmesi gerektiğini defalarca kez tecrübe edindim.

Papağan Vitamini

Vitamin olarak gerek kendi tecrübelerimden gerekse yine profesyonellerden edindiğim bilgiler ışığında toz vitaminler kullanmayı tercih ediyorum. Faydasını en çok gördüğüm vitamin Avisol marka multivitamin takviesi oldu ve haftada 2 kez yarım suluğua çay kaşığının arkası ile karıştırıp 12-18 saat yuvada tutuyorum.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar, vakit buldukça hem gelen sorulara yönelik hem de diğer bilgi ve tecrübelerimi paylaşıyor olacağım sormak istediklerinizi bilgim dahilinde elimden geldiğince yanıtlarım, tavsiyelerinizide yorum altından belirtirseniz çok memnun olurum. Şimdiden hepinize teşekkürler 🙂

Eski Kümesimi buradan görebilirsiniz… Şuan bu kümesin yerinde yeller esiyor 🙂


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.