Dijital Pazarlama Pest Analizi


Pest Analizi Yine İngilizcede ki Polical, Economical, Social ve Technology ( Politik – Ekonomik – Sosyal – Teknoloji) kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir kısaltmadır. Pest Analizi ile baş harflerinin içinde bulunduğu faktörler değerlendirilmek sureti ile pazarın durum analizi gerçekleştirilir.

Şimdi Sırası ile Bu Faktörleri tek tek inceleyelim.

Politik Faktörler

Politik faktörleri analiz ederken, şirketin sektöründe devletin politikaları, mevcut veya çıkması muhtemel kanunlar, bağlatılı kurumlar, ticari politkalar, ekolojik ve çevresel beklentiler, baskı gücü olan gruplar, devletin sektör ile alakalı dış politakası gibi derinlemesine ve titizlikle değerlendirilip raporlaştırılır.

Ekonomik Faktörler 

Bu faktörlerin analizi yapılırken ülkenin ve pazarın ekonomik durumunu, trendeleri, vergi oranlarını, sezonsal iniş çıkışları, enflasyon, gelir dağlımı, mevcut pozisyonda asgari ücreti, memur maaşlarını, faiz oranlarını, kur durumunu hatta uluslar arası piyasanın durumunu incelemek gerekir.

Sosyal Faktörler

Sosyal faktörlerin analizini gerçekleştirirken ülkenin ve sektör pazarının nüfus artışı, yaş ortalaması, eğitim durumu gibi demografik bilgilerle birlikte, istihdam, sektöre yazılı ve görsel basının yaklaşımı, kamunun görüşü gibi konular incelenmelidir.

Teknolojik Faktörler

Günümüzde belkide analizinin en önemlisi olan teknolojik faktörler ne yazık ki yeteri kadar derinde ve sürekli incelenmiyor. Bu analizi gerçekleştirirken; Yeni teknolojiler, kısa vadede – orta vadede ve uzun vadede çıkması muhtemel tekenolojiler, İnternet ve iletişim maliyetleri, AR-GE faliyetleri giderleri, üretim kapasitesi ve kalitesi, teknolojiye erişim imkanı, alt yapılar, patent hakları ve inovasyon potansiyeli yine titizlikle incelenmelidir.

P.E.S.T Özet

Yapılan bu 4 analiz bize Sektörün pazarda ki yeri hakkında ışık tutacak ve bir önceki konuda anlattığımız SWOT analizi ile birlikte her şey daha net bir hal alacaktır. Bu analizlerler bize bundan sonra anlatacağımız Porter’ın Beş Güç Analizi ile birlikte İş planı ve Stratejimizi oluştururken kusursuz bir plan ve strateji oluşturmamızı sağlayacaktır.

Bir Önceki Swot Analizi Link>>


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.