Ayna Misali – Kişisel Gelişim


Ayna Misali – Kişisel Gelişim .Zaman zaman karşındaki kişi hakkında “Acaba şuan ne düşünüyor olabilir?”  tarzında kendine sorular yönettiğini fark ettin mi. Kısa sürede insan sarrafı olmanın sırrını merak ediyor olmalısın tamda şuanda. Bu yolda istediğin başarıya ulaşman çok vakit almayacak. Eğer Söylediklerimi harfiyen yerine getirirsen…

İlk olarak  A-B ihtimal doğrusunu tam anlamı ile hayata uydurabilmiş olman gerekiyor. “Bu doğruyu, doğru şekilde kullanmayı öğrenmelisin bir an önce.”  Hayatına adapte ettiğin bu doğru sayesinde  artık her ihtimale hazır hale geldin demektir. Bu durumda karşındakinin de ne düşündüğünü anlamak birazda çaba göstererek mümkün hale gelecek demektir.

İlgili Not: Bu kuramın %100 başarıya ulaşması tamamen senin yorumlamana ve uygulamana bağlıdır. %100 duygularına hakim olmaman durumunda %100 başarısızlık sonucu elde etmende mümkün.

Ayna Misali

Kişisel Gelişim

Yapılacaklar,

  1. Karşı tarafı tanımak için süren var mı?
  2. Vaktin saat veya dakikalar ile kısıtlı mı?

A1) Karşı tarafı tanımak için önünde uzun bir zaman dilimi var ise,  öncelikle basit taktiklerle onu harekete geçirerek davranışlarından pay çıkarmak suretiyle hakkında pek çok bilgi edinebilirsin.

Nasıl sorular mı? Bak şöyle örneklendirebiliriz;

  • Kelimeler arasında onu övücü cümleler kur, fazla abartıya kaçmadan. Böylelikle kendini senden daha yukarıda görecektir. Buda savunma yapması için herhangi bir unsur  olmadığı sinyalleri beynindeki nöronlar ile ilgili mercilere iletilecek, daha rahat davranıp daha açık sözlü olmaya kişiyi yitecektir.
  • Beklediğin yanıtları alamazsan eğer bir kaç denemeden sonra taktik değiştir. Ona aslında hiçte önemli olmayan anılarını sırmış gibi anlat. Hatta bi kaç zararsız sır ver. Böylelikle o sana sırlarını altın tepside sunacaktır. Özellikle duymak istediğin konular hakkında sırlar vermelisin.
  • Elde ettiğin bilgiler doğrultusunda ilerlemeye devam ederken ani bir kararla geri çekil ve onun senin üstüne gelmesini sağla. Artık konuşulacak konuyu sen değil o açsın. Ona güvenilir olduğunu sezdir.  Kısa bir süre sonra hakkında öğrenmek istediğinden çok daha fazlasını o sana vermiş olacak.

Kişisel Gelişim – Ayna Misali

B1) Vaktin çok kısıtlı karşındaki kişiyi sadece bir önceki toplantıdan tanıyorsun veya daha önce hiç karşılaşmadın bile. İşte bu durumda yapman gereken onu taklit etmen. Lakin bu öyle bir taklit ki Ayna gibi değil onun aynası olmalısın.

  • Yüz ifadelerini taklit ederek başla. Bu duruma konsantre ol ve o ifadeyle neler hissedebileceğini düşün.
  • Seninle konuşurken göz teması kur. Bu esnada yüzünde onunkinin aynısına yakın bir ifade olsun. Ama 5 dakika sonra üstüne atlayıp beyni patlayana kadar vuracakmışsın gibi bakma gözlerinin içine.
  • Onunkine yakın bir ses tonuyla sürdür konuşmanı. Yani dostum sende kendisini görmeli. Karşısında kendisini gören insan için iki ihtimal söz konusu;
  1. Seni kendisi gibi görür ve güvende hisseder. Bu durumda iletişim kurmanız kolaylaşacaktır.
  2. Eğer ki yıpratıcı, zarar verici bir plan içerisinde ise senden böyle bir aksiyon beklemediği için, ürkecek ve kaçmak isteyecektir.

Bu sayede artık sen dakikalar içerisinde amacına ulaşmış olacaksın. Seni gidi insan sarrafı seni….

 

Kişisel Gelişim üstüne…

 

“Birisin ne kadar akıllı veya aptal, iyi veya kötü olduğunu ya da o andaki düşüncelerinin neler olduğunu anlamak istediğimde yüzüme tam onun ki gibi bir ifade yerleştiririm ve bu ifadeyle eşleşmek istercesine zihnimde veya kalbimde ne tür duyguların ve düşüncelerin uyandığını görmek için beklerim.”

Edgar Allan Poe,  1809-1849


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.