Yalan Söyleme Sanatı


Yalan Söyleme Sanatı ve Yalan üzerine söylenmiş sayısız, tiksindiricliği ön plana çıkaran söz var.

Mesela Çehov demiş ki; ” Yalan kadar insanı alçaltan bir şey yoktur.” Victor Hugo da başka bir zamanda ;  “İnsanlar, yalan söylemek zorunda kaldıkları kimselerden nefret ederler…” demiş. Fakat ben B. Traven’le hem fikir olarak;

“Eğer size yalan Söylenmesini istemiyorsanız Soru Sormayın…” Fikrini destekliyorum.

Bunlar Hep Yalan Albayım!

Peki kimler, neden ve ne zaman yalan söyler? Bunun üzerine benim bir kaç araştırmam oldu. Sonuçları burada paylaşmak, onur verici oluşunun yanı sıra, gerçekten trajik bir durum.

Sen’in haberin yok. Geçen gün annemle birlikte çocukluk anılarım üzerine konuşuyoruz. Her kelime ağzından çıkarken, duyduğu gurur, övünç sel olup hasır halının üzerine akıyor sanki. Bu diyaloglar esnasında ben çok farklı bir noktaya takıldım. Fark etti Annem durumu.

Doğrular

Hani kimi ergenler Çocukları Attaa götürür. Mesela ben o Attaa neresi ise hiç gitmedim oraya? Yada her gün arkadaşlarıyla  bazı ergenler İğne yaptırmaya, Cıss olmaya giderler.  O yaşlarda kendimi çok şanslı hissederdim, çünkü bizimkiler hiç, Cıss olmaya yada cüzzamlı gibi zırt bırt iğne yaptırmaya gitmezlerdi. Benim Sıkılacağımı düşündükleri Arkadaş toplantılarına giderler, gitmeden önce onlara katılmak isteyip istemediğimi sorarlardı. 3 Yaşlarında diğer arkadaşlarıma üzüldüm, onların anneleri, hiç böyle arkadaş toplantılarına gitmez hep Cıss, yaptırmaya giderlerdi.

Sormak istiyorum, Sence o çocuklar hiç mi büyümeyecekler di? Ve önlerindeki En yakın İdol, “O” yalancı, ergenler değil miydi? Çocuğu yalan söylediği zaman dayak atan ergenler, kendileri öğretmedi mi bu yalanları?

Kusura bakma ya da istersen bak! Ama eğer ki aptal değilsen sen söylememen gerektiğini bilirsin!

 En Güzel yalanı, En zekiler söyler

Zekice Yalanlar

Yalan söylemek aslında tamamen zeka işidir. Hiç bir zeki yalancı söylediği yalanları kolay kolay yakalatmaz. Ama onlardan, daha zeki olanların ise yalana zaten ihtiyaçları yoktur.

Hala fark edemediğin durum ne biliyor musun? Bizim vaktimiz çok az ve yapacak çok işimiz var! O yüzden bu zamanı pişmanlıklarla geçirmek istemiyorsan Kimseye yalan söyleme! Hele bana hiç söyleme! Hele kendine 2 kere söyleme.

Aynanın karşısına geç ve gözlerinin rengine bak! Varsayalım senin gözlerin kahverengi! Ben senin gözlerinin içine bakarken, bana gözlerinin yeşil olduğunu söylemen ne kadar gülünç değil mi? 🙂 Kendine bunu yapman seni daha da gülünç hale düşürecektir.

Otur ve düşün şimdiye kadar kaç kez yalan söyledin? “Hiç söylemedim” demenle insanlığın soyu aslında karıncalardan geliyor hepimiz bir dönem kırmızı karıncalardık demen arasında benim açımdan hiç bir fark yok.

Sanırım bi kaç kez yalan söylemişimdir dediğin zamanda haline acırım. Yalan söylediğinin sende farkındaysan emin ol başkaları da farkında bende farkındayım.

Yalan Söyleme

İllaki yalan söylemek istiyorsan sana bir iki tavsiyede bulunuyum da en azından sadece bazıları karşısında küçük duruma düşerek olayı en az yarayla atlat.

Çok zor bi durumun tam merkezinde yer aldığını düşünüyorsun ve YALAN’A sarılman an meselesi,

İlk yapman gereken zaman kazanmak için aptalca bahanelerden uzak durman! Kendine olan güvenini ön plana çıkar, kalp atışlarını kontrol altına al ve kendinden emin bir şekilde konuşmaya başla. Burada dikkat etmen gereken arkasına saklanacağın yalan’ın büyüklüğü! Bir çay bardağının arkasına saklanamazsın! Hem şeffaftır

hem küçük.  Tek gözünün önüne dahi koysan diğer taraftan baktığında görünür. Ama büyük bir çınar ağcının yada bir binanın arkasına rahatlıkla saklanabilirsin.

Diğer taraftan bakmayı akıl edemeyenler seni göremeyeceklerdir ve rahatlıkla durumdan yırtabilirsin.

Esas unutmaman gereken daha önce senin oralara saklanmayı aklına getirebilecek Zekilerde var. Daha önce o binaların arkasında dolaşan, ağacın etrafında kovalamaca oynayanlar da var. Ve onlar Senin YALANCI olduğunu biliyor. Yazık… Acınası bir durum…

Tarihe Not Düşülsün: Hayallerine yalanlarla ulaşmak isteyenlerin, hayalleri de gerçek değildir… A.Cem Düzgün

 

Öyle şaşkınlıkla okuma, Ben Her ne kadar Sana güveniyor olsamda, Hem iş Hem Aşk hayatında bu çeşit zavallılarla karşılma olasığını istatistiksel olarak hesaplamaya kalksan; Bırak 100 kişiye sormayı sana doğru söyleyecek 5 kişi bulman bile olası ihtimaller içerisinde yer almıyor.

 

“Dünyanın beni aldatmasına izin vermektense, Bütün Dünyayı aldatmayı tercih ederim”

General Ts’ao Ts’ao, M.S. 155-220

Gelecek Günlük>>>


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.