Tek Başına Çalışma Sırları


Tek Başına Çalışma Sırları. Tarihteki dahilerden bahsedelim biraz ha ne dersin? Einstein, Edison, Graham Bell,… .

Yakın Tarihten Steve jobs, Bill Gates,… .

Aslında sana bir sır veriyim mi? Dahi mahi değil onlar… Çok iddialı mı konuşuyorum? Sanmam…

Her biri doğru çalışma yöntemiyle ilerleyerek başarıya ulaşmış, doğru zamanda doğru yerde olan sıradan insanlar.

Tarihte bugün bile insanlık halen onların adını biliyor. Hala onların tezlerinden icatlarından yararlanıyorsak ve seni, beni Ayşe’yi, Niyazi’yi, Sezai’yi ölümlerinin ardından sadece akrabaları konuşuyorsa ve 3 nesil sonra çoktan unutulmuş olacaksak bir yerde bi şeyler yanlış gidiyor olmalı. Bu noktada işi en temelinden, en başından, ilk noktadan ele almakta yarar var. Beynini beslemeye başlamadan önce senden küçük bir ricam var,

Şimdi gidip yanına bir bardak su almanı istiyorum. Konunun sonuna  geldiğimizde suyun bitmiş olmalı.

Madde 1017: Çalışmak için çalışmak…

Çalışmak için çalışmak

İşin en dokunaklı kısmı. Verimli bir çalışma yapmak için bile çalışmak gerektiğini aklına iyice sokman lazım… Bir Proje üstünde çalışıyor olabilirsin,  ve-yahut bir ödev üzerine belki de şarkı besteliyorsundur, belki felsefi bir konuda araştırma yapıyor olabilirsin.

Neden olmasın ki belki de sen tezini vermeye çalışıyorsun.  yaptığın iş her neyse Bir doktorun açık kalp ameliyatı yapıyor olmasıyla, senin yaptığın işin, benim için hiç bir farkı yok. Bu senin içinde öyle olmalı ve yaptığın her işi ciddiye almalısın çünkü kalem açacaksan bile en güzel kalemi sen açmalısın.

Yaptığın işe Konsantre olman çok önemli. Konsantrasyonunu etkileyen unsurlar genelde dış etkenlerdir. dış etkenlerin zararını minimuma hatta 0 a indirmekte  senin elinde. “Ben Dağınık çalışmayı severim” Bu dünya üzerindeki en büyük yalanlardan biri. “Çalışmak ilham almak değildir.” Huzurlu bir çalışma için tertip, düzen ve temizlik son derece önemli. Çalışmaya başlamadan önce yapman gerekenleri beraber sıralayalım;

1- Çalışma alanının tamamen kirden, malzeme artıklarından hatta silgi tozlarından arındırılmış olduğuna emin ol.

2- Materyallerinin eksiksiz olmalı. Ucu kırık bir kalemle yazı yazman mümkün olmadığı gibi. Kalemin arkasındaki silgide sana yetmeyecektir.

3- Çalışırken müzik dinlemek hafızanın rahatlamasına yardımcı olur, tabiki doğru tercihler anahtar bu noktada. Arabesk dinlerken odaklanman,

pek mümkün olmayacaktır. Ben Clasic müziği tavsiye ediyorum ancak bu duruma alışık olmayan bünyelerde uyku getirdiği gözlemlerim arasında. Sen yine de Rock, Metal yerine daha hafif müzikleri seçmeye özen göster.

4- Bundan bir kaç yıl önce okuduğum bir yazıda öğrenci sıralarının oturak kısımlarının neden tahta olduğu anlatılıyordu. “Çok rahat, öğrencinin uykusunu getirir”  uykusu gelen öğrencinin konsantrasyonu dağılır”. Bunun ne kadar saçma olduğunu tartışmak bile istemiyorum ama sormadan edememiştim kendime.

“Peki neden öğretmenler sırada oturmuyor? yoksa onların hiç uykusu gelmiyor mu?”

Elbette onlarında tahta sıralarda oturması gerektiğini savunmuyorum. Lakin sen tahta bir sandalyede oturmak yerine, Sırtlığı olan, hatta dönebilen tekerlekli bir sandalye seç. Yahut nasıl rahat hissediyorsan kendini bırak öyle olsun.

5…………. .

Son maddeyi senin eklemeni istiyorum. Örneğin ben olsam oraya “yanımda bir bardakta su bulundurmalıyım.” yazardım. Ama sende benimle aynı fikirdeysen bir 6. madde eklemelisin.

Madde 1020: Yoğunlaşmak,

Yoğunlaşmak

Yaptığın işe yoğunlaşabilmen için listenin ilk sırasında o iş olmalı. Bi deyim vardır ya hani “Yumurta … ucuna kadar geldi” diye. Tam o sırada  her iş bırakılıp o işin üstesinden gelinir. İşte aslında bu esnada olan şey yapacağın işi listenin en üst sırasına taşımak olmuştur.

1- Yapacağın işe yoğunlaşabilmen için, kendine o işin ne kadar önemli olduğunu inandırmalısın ve sonucu olarak dünyayı bir uzaylı istilasından kurtarmakla eş değer tutabilirsin mesela. (Yada sen daha Yaratıcısını bulabilirsin).

2- Çalışma alanının ışıklandırması çok önemlidir. Anahtarından ışığın gücü artırılabilir olursa ve birde masa lamban varsa, şartlar bakımından 2-0 öndesin demektir.

3- Konun ve işinle ilgili belgelere, araç gereçlere ne kadar yakın olursan yoğunlaşman o kadar kolaylaşacaktır.

4- Mekan da sana çalışmanı hatırlatacak ve seni tetikleyecek uyarıcı etkenler son derece yararlı olacaktır.

Örneğin;

İnşaat üzerine bir proje ile çalışıyorsan masaüstündeki Mimar Sinan biblosu veya postit’e yazdığın bir iki cümlesinin sana çok yararı olacaktır.

Sınıflardaki Atatürk portresi istiklal marşı bayrağımız hepsinin üzerimizde benzer etkileri oldu.

Madde 915: Dikkat Dağınıklığı.

Dikkat dağınıklığı

Yukarıdaki 2 maddede dikkat dağınıklığını engellemek için yapılması gerekenlerden bahsettim. Fakat uzunca bir süre çalıştıktan sonra veya başka bir sebepten ötürü dikkatinin dağılmış olabilir. Tamda bu esnada;

1- Dağılmış bir hafızayla işi yapmaya çalışmak, 5 dakikalık bir aradan daha yararlı olmayacak, işi sıkıcı ve verimsiz bir hale getirecektir.

2- Beynin ve vücudun sürekli seni dinler. O yüzden sende ona kulak vermelisin. Ama iplerin tamamını onlara verirsen şımaracaklar. Sana Beynin, “Dostum bence biraz ara vermeliyiz, göz kapaklarından aldığım veriler hiç iç açıcı değil açılıp kapanmaktan bitap düşmüşler.” dediğinde. Sen,

“Peki Öyleyse şuraya sırt üstü uzanıp gözlerimi kapatıp neler yaptım başlangıçtan bu ana kadar bir düşüneyim.” diyerek yorulan göz kapaklarını  dinlendirirken, beyninin bunu fırsat bilip tembellik yapmasını da engellemiş olursun.

Diğer açıdan, yorulan beynin ise ve sana. “Hocam iyi çalıştık ama artık işlere yetişemiyoruz, yanımda çalışan iki arkadaş çarpıştı ve ellerindeki  evraklar birbirine girdi ve sen sürekli bize yeni evraklar gönderiyorsun yetişemiyoruz.” dediğinde. Yine Sen, “Hımm haklı olabilirsin.” deyip beynine süre kazandırmak için etrafın tozunu alıp temizlik yapabilir veya saksıdaki çiçeklerle ilgilenebilirsin.

Böylece beynin dinlenirken kaslar tembellik yapmış olmaz.

Tıpkı bir yandan okurken diğer taraftan su içmen gibi. Beynin ve gözlerin çalışırken, ağız içindeki hücreler yanak kasların, miden, ve diğer uzuvlarından bağzılarının da gereksiz yere tembellik etmiş olmasını engellemiş oldun. Su Hayattır, Hayat Güzel…

Etkilinot: Dinlenme sürelerini minimum seviyede tutmak, çok yarar sağlayacağı gibi az veya çok beklemek ağır zararlar doğuracaktır. Kusursuz işleyen beyninle   bu zamanı ayarlama işini tabi ki de sen üstleneceksin.

çalışmak

“İtiraf: Ticaret ve Sanayide herkes çalar. Ben Çok çaldım. Ama ben, nasıl çalınacağını biliyorum.

                                                                                    Thomas Edison 1847-1931”

A. Cem DÜZGÜN Kimdir?>>


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.