Öfke, Sevgi ve Şefkat Üçlüsü (ölçüsü)


Öfke, Sevgi ve Şefkat Üçlüsü

İnsan yaradılış olarak oldukça karmaşık bi yapıya sahiptir. Bunlar içinde güdümü belki de en zor olanı hissiyat yani duygulardır. İnsani duygular kulak aşinalığın olan bir kavram olsa gerek. Duyguların dışa vurulmasına yani tepkilere değinelim.  3 yarışmacımız var.

Öfke , Sevgi ve şefkat…

Bu üçlüyü bir sıralamaya koyamazsın. Koyarsan aynen şöyle gözükür;

  1. Öfke: En Tehlikeli
  2. Sevgi: En Tehlikeli
  3. Şefkat En Tehlikeli

Öfke

Öfke Duygusal tepkiler dahilinde beklenenin ötesinde bir yıkıcılığa sahiptir. Bu duygu  etkenler aracılığı ile tetiklendiğinde, Uçurumdan aşağı düşen kaya etkisi yaratır. Artık düşünemezsin, görüşü yitirir ve Kendine yepyeni keşkeler yaratırsın.

 

 

 

Sevgi ve Şeftak

Sevgi görüş açısını en aza indirgeyen, hatta zaman zaman sıfıra indiren bir duygusal tepkidir. En az Öfke kadar tehlikelidir bu duygu. Doğru kullandığında ise, bir çilingir edasıyla hayatta yoluna devam edebilirsin.

Şefkat sevgiye çok benzer. tek farkı Hayatının hiç bir anında senin gösterdiğin Şefkat başkalırna milyonlar katarken sana kocaman bir sıfır verir. Şefkatli davrandığında iyi hissettiğini düşünebilir hatta boş boğazlık edip söyleyebilirsin. Ancak bu insani duygundan uzak durman yararına olacaktır. Bunun üzerine sende bi kaç deney gerçekleştirebilirsin ama sonucu değişmez nitelikte senden çok karşı tarafa yarayacaktır. Sen vicdanlı davrandığın için karşı tarafında sana aynı şekilde yaklaşmasını beklemek ahmaklıktır.

 

Harika Sözler ve Resimler>>


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.