Konuşmak Hakkında


Konuşmak Hakkında Yıllar önce bir bilge demiş ki;

“Söz Gümüş ise Sukut altındır.” Doğruluğu su götürmez belki bu lafın, ama istisna olan Sen, kaideyi bozma vakti!

Bu söz şüphesiz ki omuzlarının üstünde sadece bir baş, iki göz, iki kaş, bir tutam saç,iki iki kulak ve kapanmak bilmeyen tek bir ağız taşıyan, beynin yerinde bir et kümesi taşıyan zavallı aptallar için söylenmiş.   İşte yıllardır toplumun çaktırmadan, hunharca gerçekleştirdiği bu baskı üzerinde öyle bir, etki oluşturmuş ki, ne zaman susup ne zaman konuşacağına bile şaşırır olmuşsun.

  • Her gün yazılı, basılı görsel medyada konuşanlar alim mi?

Eğer öyleyse çoktan politikacılar  tanrı mertebesine ulaşmış olmalılar.

Aslında sen konuşmuyorsun diye onlar konuşuyor, sen tepkisizsin diye onlar orda.

 “1 insan neyi değiştirebilir ki?”

Konuşmak hakkında

Hangi zamanda, her kim bu lafı söylerse söylesin benim  dudaklarımın arasına cin ve aşağılayıcı bir gülümse yerleşir.

Öyle çok şeyi değiştirebilir ki bir kişi dostum, Ampulü bulabilir mesela, atomunda gerçekten bölünebildiğini bulabilir, hayallerinin peşinden koştuğu zaman dünyayı tek başına bir kaosa sürüklemeye götürebilir mesela.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kurabilir, Senin hayatını değiştirebilir bir kişi tek başına.  Elbette ki her şey Yalnız başına yapılmaz, savaştaki bir devletin kurtarıcısı olarak seçilen kahraman, Yalnız mıydı? 2.  Dünya savaşının sebebi olan Komutan yada?

Değillerdi Sende değilsin. çevrene bir bak, etrafında seven sevmeyen 10 larca kişi var, biraz daha popülersen yüzlercesi, birde ünlü olmuşsan, binler hatta milyonlarcası var. Onları kullanmayı öğrendiğin zaman, onlardan kastım her biri süper güçler olan bireyler… Adının gelecekte hatırlanması için çok büyük işler başarabilirsin.

  • Nasıl mı kullanacaksın onları?

Konuş onlarla, kendi doğrularını anlat, inandıklarını, soru sor, ve dinle. Bağnazca bir düşünceyi aşılamaya çalışma onlara. Önce kendini inandır düşündüklerine, sonra farklı kapılar dene. Sadece dinlerken sus.  Öyle bir sus ki, o kadar sessiz ol ki konuşan sana “Hayırdır bir sorun mu var?” diyebilirsin. O anda ona vereceğin en güzel hediye,” Hayır seni dinliyorum,” demek olacaktır. Eğer ki karşında konuşan gerçekten de kelimeleri boş yere harcıyor, cümleler ağzından çıkarken noktalama işaretlerini kovalıyorsa, Susmak en acı verici olandır.

“Aptal olduğunu biliyorsun değil mi?” demek istersin bazen, bazen küfürler savurmak, yada ağzının tam üstüne okkalı bi yumruk yapıştırmak.

Sakin ol!

Derin nefes al!

Gülümse!

Gülümseyişin aşağılayıcı olsun hatta, çekinme.

Ama Susma! öyle bir cevap yapıştır ki sanki az önce Mike Tyson’dan dayak yiyip sedyeden başındaki sağlık görevlilerine bakıyor gibi baksın. Mesela:

” Dostum Bu söylediklerine sen  gerçekten inanıyor musun?  Şahsen ben hiç inanmıyorum.” diyebilirsin.

Tarihten tanımadığım ama henüz tanımadan bana sözünü sevdiren kişilik demiş ki;

“Biliyorsan konuş! Konuş ibret Alsınlar, bilmiyorsan SUS! Sus’ta adam sansınlar.”

Sana tavsiyem sen yine de susma. Varsa söyleyecek cesaretin;

 “Üzgünüm dostum ama bu konu hakkında,  ne yeterli bilgiye ne de tecrübeye sahip değilim.” diyebilir, çok büyük saygı kazanabilirsin.

“İnsanlar bir iyilikten çok, incinmenin karşılığını vermeye hazırdırlar, çünkü minnettarlık bir yüktür,

İntikam ise zevk.”

Tacitus

Konuşmak Hakkında

Başarılı İnsanlar>>


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.