E-Ticaret 6: Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır?


E-Ticaret Yapmak istiyorum yazı dizisinin son bölümü olan Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır? Dropsihiping para kazandırır mı? Dropshipping siteleri hangileri? gibi soruları bu son bölümde örnkeleri ile birlikte hem yurt içi hem de yurtdışı yapılış şekillerini detaylıca inceleyeceğiz.

Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır?

Dropshipping’i en sade hali ile stok tutmadan, tedarikçiyi kullanarak ürün satmak olarak tanımlayabiliriz.  Aşağıda ki resim üzerinden daha net anlayabiliriz.

Dropshipping nedir? Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu iş modeli için “sıfır sermayeli iş modeli” demek kesinlikle yanlış olur. Ne yazık ki öyle bir dünya yok. Ancak bu modeli az sermaye ile yapılacak işler içerisinde değerlendirebiliriz. Sonuçta bu iş içinde bir reklam bütçesine ihtiyacınız olacak! Her neyse şimdi biz konumuza dönüp Bu model nasıl çalışıyor onu inceleyelim;

  1. Ürünleri XML veya benzeri bir yapı ile kendi e-ticaret sitenizde veya online pazar yerlerinde yayınlarsınız.
  2. Müşteri Ürünün Siparişini verir.
  3. Müşteri bilgilerini tedarikçiye iletirsiniz.
  4. Tedarakçinin ödemesini yapıp ürünün müşteriye ulaşmasını sağlarsınız.

İşte bu yaptığınıza Dropshipping denir.

Başarılı Dropshipping Nasıl Yapılır? 

Öncelikle burada ki en önemli unsur ürünlerini satacağınız tedarikçidir.  Çünkü siz onun elinde olan onun ürünlerini satacaksınız. Burada bu tedarikçinin ürünlerini satmaya başlamadan önce kendinize sormanız gereken bazı sorular var;

  • Ürün görselleri ve açıklamaları yeterli mi?
  • Ürün kalitesi nasıl?
  • Stoklar Güncel mi sürekli güncelleniyor mu?
  • Dropshipping hizmeti verdiği bir başka değişle XML verdiği kaç bayi var?
  • Fiyatları rekabetçi mi ?
  • Firmanın kapasitesi ne?

İşe başlamadan önce özellikle ülkemizde XML bayilik veren firmaları seçerken bu soruları kendinize ve tedarikçi firmaya sormaktan çekinmeyin.

Ürün göreselleri neden önemli?  

Öncelikle müşteri internetten yaptığı alışverişlerde ürüne dokunamıyor ve bu yüzden de ürünün kaliteli ve detaylı fotoğrafları ürünü alması için gereklidir.

Ürün kalitesi nasıl?

Sattığınız – satacağınız ürünü müşteriden önce mutlaka görmeniz incelemeniz ve hatta belkide denemeniz gerekmekte. Böylelikle satış sonrası karşılaşabileceğiniz olumsuzlukların büyük ölçüde önüne geçmiş olursunuz.

Stoklar Güncel mi?

Defalarca kez edindiğim tecrüblere dayanarak belkide en önemli konu budur. İnsana en iğrenç hissettiren duygu, onca çaba ve emekle müşterinin cebinden parasını alıp sırf işgüzar tedarikçilerin dikkatsizliği veya beceriksizliği yüzünden o parayı iade etmek zorunda kalabilirsiniz. Ha sorsanız pek çoğu şöyle güncel böyle güncel der ama pek çoğunu ne yazıkki tecrübe ederek öğrenirsiniz.

XML Bayiler

Eğer dropshipping yapacağınız tedarikçi her önüne gelene xml dağıtıyor ve hatta e-ticaret ve online pazaryerlerinde kendiside yer alıyorsa ne yazık ki satış şansınızı ve karlılığınızı olabildiğince düşürecektir.

Dropshippping Nasıl Yapılır?

Tedarikçi Firmanın Kapasitesi

Tedarikçi firmanızın gerçek stoğunu, deposunu, iş yerini ziyaret etmenizde büyük fayda var. İleride daha büyük işler yapmayı planladığınızda, ciddi reklam/tanıtım yatırımları yaptığınızda sizin taleplerinizi karşılayabileceğinden emin olmanız gerekiyor.

Sınır Ötesi Dropshipping

Bu kısımda zor gözüken ancak sanılanın aksine daha kolay ve daha rahat yapabileceğiniz bir sistemden bahsedeceğiz.  Burada iki farklı yol izlemeniz mümkün;

a) Kendi e-ticaret siteniz üzerinden yurtdışına dropshipping.

B) Yurtdışında ki online pazar yerlerinin kullanımı.

Kendi E-Ticaret Siteniz Üstünden Yurtdışına Dropshipping

Bu kısımda yapmanız gereken şey oldukça basit aslında. Öncelikle kullanacağınız sistem Shopify olacak. Shopify ile birlikte kendi e-ticaret sitenizi çok hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. Peki ama ne alıp ne satacaksınız ve bunu nasıl yapacaksınız?

Yapmanız gereken satacağanız müşteri portföyünü belirleyip onların dikkatini çekecek ürünleri sitenize eklemek. Ürünleri siteye eklemeyi sakın dert etmeyin. Bunun için oldukça basit bir de tool sunuyor shopify size. Aşağıda ki videodan Shopify kurlumu, kullanımı ürün ekleme, sanal pos entegrasyonu nasıl yapılır izleyip öğrenebilirsiniz.

Sitenizi kurduktan sonra artık tek yapmanız gereken facebook veya benzeri sosyal medya sitelerinde satış yapmayı planladığınız ülkeyi belirleyip, hedef kitlenize günlük belli bir bütçe ile reklamlarınızı göstermek olacak. Konu hakkında sormak istedikleriniz olursa iletişim bölümünden veya bu yazının altından sorabilirsiniz.

Yurtdışında ki Pazar Yerleri

Dropshipping için en önemli kaynakların başında Amazon FBA programı geliyor. Sistemin çalışma mantığı yine oldukça kolay.

Öncelikle Amazon’un FBA Programına Kayıt oluyorsunuz.

Peki Ama Amazonf FBA Nedir?

Amazon FBA : Kendi ürettiğiniz veya herhangi bir üreticiden tedarik ettiğiniz ürünleri, Amazon’un Lojistik Merkezine göndermenizi, her satışta olduğu gibi satacağınız ürünlerin fiyatını ve açıklamalarını ekledikten sonra, satılan her ürününüzün Amazon Lojistik Merkezi tarafından müşterilerinize bir gün gibi kısa bir sürede ulaştırılmasını sağlayan bir programdır.

Amazon FBA Ücretsiz Eğitimi

 

 şurada ki diğer konulara da göz atabilirsiniz…

 


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.