E-Ticaret Yapmak İstiyorum 5: Online Pazar Yerleri


Bugünkü yazımızda E-ticaretin olmazsa olmaz kanadı Online Pazar Yerleri ile ilgili bilgi sahibi olacağız. Başlamadan önce kısaca Online Pazar Yeri Nedir? Türkiye’de ki Online Pazar Yerleri Neler? Online Pazar Yerleri Avantaj ve Dez Avantajları Neler? Sorularını kısaca cevaplayalım. Hemen akabinde Bu yerlerin avantajları ve dez avantajları, komisyon oranları, Güvenli ticaret, sıfır risk sistemi gibi spesifik konulara değineceğiz.

Online Pazar Yeri Nedir?

Litaratürde Online Pazar Yeri X alıcı ile Y Satıcıyı bir araya getiren Z Platformdur. Bu durumu real hayatta bir Alışveriş Merkezi gibi düşünebilirsiniz. Siz ürünlerinizi Z platformunda güvenle satarken alıcıda bu platform aracılığı ile sizden ürünlerinizi güvenle satınalabilir. Bu işleyişde ki E-ticaretin gerçekleştiği yerlere Online Pazar Yeri denir.

Türkiye’de ki Online Pazar Yerleri Neler?

Ülkemizde ki başlıca online pazar yerleri  bir elin parmağını geçmeyecek kadar azdır. Sektörün nabzını tutan 4 Ana site;

 • Gittigidiyor.com: 2000 Yılında kurulup 5 Şubat 2001 tarihinde alıcı ile satıcıyı buluşturmak ve açık artırma yöntemi ile satıcıların ürünlerini satmasını hedefleyen platform 3 Ortak ile kurulmuş 10 yıl sonra yani 2011 yılında Ebay tarafından satın alındı. Gittigidiyor’da satış yapmanız için bir iş yeri sahibi olmanıza gerek yok.

Gittigidiyor kurucu ortakları. Tolga Kabataş, Serkan Borançılı, Burak Divanoğlu

 • N11.com: 2012 yılında yani gittigidiyorun ebay’e satılmasından bir sene sonra Doğuş planet kuruldu. Doğuş Planet’in ilk icraati ise Koreli SK Group ile birlikte 2013 yılında N11.com’u kurmak oldu. Kuruluşundan bir yıl sonra 21 Bin üzerinde mağazaya ulaştı. N11.com’da satış Yapabilmeniz için vergi levhanız olması gerekiyor.

n11.com, Doğuş Planet ve SK Group İştiraki

 • Sahibinden.com: Sahibinden’in doğuşu da gittigidiyorla aynı zamanlara tekavül eder. 2000 Yılının Eylül ayında Taner Aksoy tarafından kurulmuştur.  Sahibinden.com üzerinden satış yaomanız için yine vergi levhasına ihtiyacınız yoktur. Her iki şekilde de satış yapabilirsiniz.

sahibinden.com infografik

 • Hepsiburada.com: Yayın hayatına 1998 yılında e-ticaret platformu olarak başlayan ve daha sonra yapısını pazar yerine çevirip işletme sahiplerininde ürünlerini bu platform üzerinden satmalarına olanak sağlayan sitenin verilieri arasında en dikkat çekici olanları siteden alışveriş yapmayı tercih edenlerin %75’inin erkekler olması.

Rakamlarla Hepsiburada.com

Bu 4 ana platform dışında sürekli irili ufaklı yeni pazaryerleri açılmakta. Bunlar dışında belki listemize 5. sıradan girmeyi hak eden e-pttavm var.  Devlet iştariki gibi gözüken ancak işletmesini Ülkem Grup adında özel bir şirketin yaptığı, Ne özel sektörün ne de devletin gücünü tam anlamıyla kullanamayan ve yansıtamayan bir online pazar yeri. Çok farklı ve yeni projelerinin olduğu zaman zaman off the record olarak kulağımıza çalınan bilgiler arasında yer alıyor. Hatta yine fısıltı gazetesinden bir habere göre 2019 yılı itiabiri ile Drone ile ürün teslimatı da yapacaklarmış…

Online Pazar Yerleri Ne Kazanıyor?

Online Pazar Yerlerinde siz ürünüzü satıp kazanıyorsunuz ancak bu yerler bu hizmet karşılığında sizden belli başlıklar altında ücret alıyor Bunlar;

 1. Satılan ürünlerden alınan komisyon ücretleri.
 2. Aylık Mağaza Abonelik Bedeli.
 3. Ürün Listeleme Ücreti.
 4. Reklam ve tanıtım ücretleri.

Yani kısaca yukarıda saydığımız bu 4 ödemeyi Online Pazar Yerleri sizden alacak anlamına geliyor. Gelelim kategorilere göre komisyon oranlarına;

Online Pazaryerleri Komisyon Oranları

 1. Hepsiburada.com: %8- %25 arasında komisyon alır. Ödemeleri 10 ila 30 günlük vadeli şekilde yapar.
 2. Sahibinden.com: Get yani güvenli e-ticaret alışverişlerinde genellikle satıcıdan  %12 komisyon alır.
 3. N11.com: %5-%30 arasında bir komisyon alır. Aldığı komisyonlara ek olarak reklam parası vs. gibi ücretler tahsil eder.
 4. Gittigidiyor.com: %8 – %25 arasında komisyon alır. Alıcı ürünü onayladığının ertesi iş günü para hesabınıza aktarılır.

<< Şuradan daha önce hazırladım n11 vs gittigidiyor yazıma ulaşabilirsiniz >>

Online Pazaryerlerinin Sağladığı Avantajlar

Online Pazar yerleri size pek çok avantaj sağlar ancak en önemli olanları şunlardır;

 • Mevcutta zaten sadık müşterile sahiptirler ve siz bu müşterilerden faydalanırsınız.
 • Mahalle arasında bir dükkan açmak yerine büyük bir AVM’de dükkan açmaya benzer.
 • Kendiniz bir E-ticaret sitesi kurmak zorunda kalmadan internet üzerinden satış yapmaya başlarsınız.
 • Reklam tanıtım giderleriniz çok azdır.
 • Mevcut siteniz var ise size ek bir satış kanalı olarak imkan sunar.
 • Sektör hakkında hızlıca bilgi ve tecrübe kazanırsınız.
 • Marka bilinirliğinizi artırmak için harika bir yöntemdir.
 • Yeni tedarikçiler bulmanızı kolaylaştırır.
 • Yurtdışı satış kanalı kapısını size açar.
 • Ürün, kampanya ve stok yönetimi konusunda eğitilmenizi sağlar
 • E-ticaret müşterisini tanımanız için harika bir fırsat yaratır.

Bu yukarıda saydıklarımız Online Pazar Yerlerinin size sağladığı faydalardı, Bir de şimdi madalyonun diğer yüzüne bakalım…

Online Pazaryerlerinin Sağladığı Dezavantajlar

Online Pazar Yerlerinin avantajları olduğu gibi dezavantajlarıda vardır. Şimdi ana başlıklar halinde bu dez avantajları değerlendirelim.

 • Sürekli para ödemek zorundasınızdır. Yaptığınız her satış ekstra maliyet anlamına gelir.
 • Markanızı ön plana çıkarırken mevcut e-ticaret sitenizden müşterileri uzaklaştırır.
 • Online pazaryerleri aynı zamanda sizin rakibinizdir.
 • Sürekli yeni firmalar buralara akın eder ve rekabeti kızıştırır.
 • Müşteri ile her türlü bilgiyi rahatlıkla paylaşmanıza izin vermez ( İletişim Bilgileri gibi )

Tüm Bu bilgiler ışığında sizde Online Pazar Yerlerinden Satış Yapmak isterseniz geçirdiğiniz her dakikanın size para kaybettirdiğini unutmayın.

 

<<Online Pazar Yerlerinde Entegrasyon Nasıl Yapılır?>>

 


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.