İnternetten Para Kazanma: Facebooktan Para Kazanmak 2


İnternetten Para Kazanma: Facebooktan Para Kazanmak. Şüphesiz ki günümüzde akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler, gibi cihazlarda interneti kullanıpta sosyal medya hesabı olmayan veya dolaylı da olsa bu sosyal medya sitelerinden birini kullanmayan kulanıcı yok diyebiliriz. Facebooktan Para Kazanmak yazımızda size bu sık kullanılan sosyal medya sitelerinden nasıl para kazanabilecğeğinizi anatmaya çalışacağım.

Sosyal Medyadan Para Kazanmak

Bu yazı dizimizde inceleyeceğimiz Sosyal medya siteleri Sırası ile;

 1. Facebook
 2. Twitter
 3. Youtube
 4. Instagram
 5. Linked in

olacak. Sanırım içinizde şimdiye kadar bu sitelerden birini, bir kaçını veya tamamını duymayan yoktur. Günlük internet kullanımımızda bir veya birden çok kez bu siteleri ziyaret edip buralarda zaman geçiririz. Şimdi Dilerseniz tek tek bu sitelerden para kazanma yollarını inceleyelim.

Facebook’tan Para Kazanmak

Pek çoğumuzun bildiği gibi facebook dünya’da en çok kulanıcıya ev sahipliği yapan ki bu rakam Bir Buçuk Milyar insandan fazladır, ve inanılmaz erişimler ve etkileşimler ile paylaşımı paraya çevirmek biraz emek, biraz zaman belki birazda para harcayarak mümkün hale gelmektedir.  Peki ama facebooktan nasıl para kazanacağız? sorusunun beyninizi yiyip bitirdiğini tahmin edebiliyorum. Lafı fazla uzatmadan;

Facebooktan Para Kazanmak

 • Plan Yapın; Her şeyden önce bir plan ve hedef belirlemeniz gerekiyor. Hangi konu üzerine paylaşım yapacağınızı, hitap edeceğiniz kitleyi belirledikten sonra işe koyulabilirsiniz.
 • Profesyonel Olun; Para kazanmak istediğiniz hesabı, kendi kişisel hesabınızdan ayırın. Açacağınız sayfa ve/veya grupları bu hesap üzerinden yönetin.
 • Ürün mü Hizmet mi; Facebook üzerinden real bir ürün mü satacaksınız yoksa grup, sayfa veya profiliniz üzerinden reklam mı yapacaksınız buna karar verin.
 • Zamanlama; Hangi tür iş yaparak para kazanmayı planladıysanız, yapacaklarınızı önceden düşünün ve organize edin.

Bu 4 madde aklınızda bulunsun ve atacağınız adımları buna göre organize edin. Faceboktan ürün satmak istyorsanız eğer muhtemelen tek başına profiliniz yeterli olmayacaktır. Bunun için Gruplara ve sayfaya ihtiyacınız vardır. Kısa sürede oluşturacağınız sayfayı, grupları büyütmek istiyorsanız muhtemelen 1’e 8 kuralına göre facebook’a reklam vermeniz gerekebilir. Ancak daha çok zaman harcayarak diğer grup sayfa ve arkadaşlarınızın profilinde de üründen önce buraların tanıtımını yapmanız ilerisi için faydalı olacaktır. Aynı şeyi facebookta reklam yaparak para kazanmak içinde yapmalısınız.

Facebooktan para kazanmak sanılanın aksine gizli bir bilgi değil, emek, çaba , zaman ve para harcamayı gerektiren bir iştir. Bu iş başlangıçta sadece bir ek gelir gibi görülebilir. Verilen emek bu durumun böyle mi kalacağı yoksa yüksek bir gelir kaynağı mı olacağını zaman içersinde gösterecektir.

Sonuç Olarak Facebook Üzerinden;

 • Ürün veya Hizmet Satabilirsiniz.
 • Reklam Yaparak Para Kazanabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken en önemli şeyin fikriniz olduğunu unutmayın. (Niche) Niş bir ürün veya fikriniz olmalı. Bu fikir her ne olursa olsun İster Bebek bezi satmak, isterseniz yazdığınız makaleleri satmak doğru demografik özelliklerde ki müşteriye ulaşmak hayati derecede önemli. Bunun için Yapacağınız her paylaşımda hedef kitlenizin ilgi alanlarını iyi bilmeniz gerekiyor. Yine bir bebek bezi örneği ile ilerleyelim istersiniz.

Niş (Niche) Fikir Bulmak

Bebek bezi satmak istediğiniz bir Grup veya sayfa oluşturdunuz. 7/24 Bebek bezi paylaşamazsınız ne yazık ki. Paylaşımlarınız %90 oranında annelere yönelik olmalı. Videolar resimler ve resimli nasıl yapılır içeirkleri ile yaptığınız paylaşımlar,  oluşturduğunuz sayfa veya grubun büyümesini ve size potansiyel müşteri getirmesini kolaylaştıracaktır. İçerikleriniz Viral olmasına, yani başka kullanıcılarında paylaşmasına zemin hazırlamasına dikkat edin.

Sormak istediğiniz her hangi bir soruyu dilediğiniz zaman dilediğiniz şekilde bana şuradan sorabilirsiniz, dilerseniz bu yazı altına yorumlarınızda belirtebilirsiniz. En kısa sürede sorunuzu cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz….


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 yorum “İnternetten Para Kazanma: Facebooktan Para Kazanmak