İnternetten Para Kazanma: Web Sitesi & Blog


İnternetten Para Kazanma yöntemlerini anlattığım yazı dizimizin bugünkü konusu bir web sitesi veya blog açarak nasıl para kazınılır? Öncelikle yine hemen baştan belirtmekte fayda var, web sitenizi veya blogunuzu açtığınız gün zengin olmayacaksınız büyük bir ihtimalle bir ki ay içerisinde de zengin olmayacaksınız. Ancak orta vade de aylık 8-10 Bin TL civarı bir gelir elde etmenizde imkansız değil.

Web Sitesi – Blog Açarak Para Kazanma

Açacağınız web sitesi veya blog ile birden fazla yöntemle para kazanmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle site veya blogunuzda hangi konular üzerine yazacağınıza, podcast veya vlog yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu noktada sevdiğiniz bir konu olması yaptığınız işten de keyif almanızı sağlar. Tabi ki kolay olan sizin uzmanı olduğunuz konular hakkında içerikler hazırlamanızdr.

Uzmanı olduğunuz bu konuları yayınlama zamanınızda son derece önemlidir. Çünkü okuyucularınız/takipçileriniz güncel konular hakkında sizden bilgi almaya başladıkça, içeirk kalitenizle birlikte gün ve gün artacaktır. Bu işin Özü Ziyaretçi=Para denkleminde gizlidir. Şimdi dilerseniz maddeler halinde web sitenizden nasıl para kazınırsınız konusunu derinlemesine inceleyelim.

Websitesi Veya Blog Açarak İnternetten Para Kazanma

Siteye Reklam Alma

Sitenize reklam almak için öncelikle bir reklam veren ile anlaşmanız gerekiyor. Tüm dünyada en çok tercih edilen ve bu işin en büyüğü olan Adsense‘i tercih edebileceğiniz gibi, Alternatif reklam verenleride tercih edebilirsiniz. Bu noktada önemli husus reklam yayınlama başvurusu yapmadan önce site içeriğinizin yeterli ve kaliteli olduğundan emin olmanız gerekiyor. Başvurunuz onaylandığında reklamverenlerin size vereceği reklam kodlarını sitenize yerleştirmeniz gerekiyor. Bir başka yazımızda reklam kodlarının nasıl yerleştirileceğini de kaleme alacağım.

Sitenize eklediğiniz bu reklam kodların 2 şekilde para kazanacaksınız.

1- Reklam gösteriminden. Buna genelde BGBM yani Bin gösterim Başına Maliyet Denir.

2- Reklam tıklamalarından. Buna ise TBM yani Tıklama başı maliyet adı verilir.

Tanıtım Yazısı Yayınlama

Günümüzde reklam verenler doğru hedef kitleye ulaşabilmek için demografik özellikleri ve ilgi alanlarının uygun olduğunu düşündüğü web sitelerine tanıtım yazısı reklamları verirler. Bu tür reklamverenler sizi bulabileceği gibi sizde onlara alternatif kanallardan ulaşabilirsiniz. Şurada bahsetmiş olduğum freelancer sitelerinden veya hurriyetin bumerang ağı gibi networklerden bu reklamverenle ulaşabilirsiniz.

Viral Reklam Yayınlama

Tanıtım yazısına benzeyen bu reklam modeli ile sitenizin konseptine benzer reklam olduğu pekte anlaşılmayan son yılların trend yöntemlerinden biri olan Viral reklamarı sizde sitenizde yayınlayarak para kazanabilirsiniz.

Satış Ortaklığı

Blogunuzdan Para Kazanın

Satış ortaklığı anlaşacağınız ürün satıcılarının size verdiği kodları veya resimleri sitenize eklemeniz ile birlikte başka herhangi bir şey yapmanızı gerektirmeyecek basit bir yöntemdir. Genellikle size bir referans kodu verilir sizin =ref linkinizle gelen kullanıcoların yaptığı alışverişlerden sizde komisyon alırsınız. Yine daha önce Şurada dosya yükleyerek para kazanma yöntemini de sitenizei blogunuza uyarlayabilirsiniz.

Blogunuz Üstünden E-Ticaret

Blogunuz üzerinden e-ticaret yaparak para kazanmanın birden fazla yöntemi vardır. Başlangıç için siteniz üzerinden ödeme almak, sanal pos kurulumu gibi konular sizi biraz zorlayabilir. Sizin için en kolay yöntem ürünlerinizi online pazar yerleirne yükleyip bu pazar yerlerinin linklerini blogunuzda paylaaşarak sadık müşteriler edinerek para kazanabilirsiniz..

Site Alanı Satmak

Oluşturduğunuz blog veya web sitenizin bellirli alanlarını reklamverenler için banner alanları oluşturabilirsiniz. Bu oluşturduğunuz alanları Günlük, aylık haftalık hatta yıllık olarak kiraya verip para kazanabilirsiniz.

İnternetten Para Kazanma

Tüm bu yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri kullanırken sakın acele etmeyin. Verdiğiniz emek oranında para kazanacağınızı unutmayın. Sakın ola ki sitenizde yayınladığınız reklamlara siz kendiniz tıklamıyın.

İnternetten Para Kazanma: Web Sitesi & Blog Açmak Kullanabileceğiniz araçlar;

  1. WordPress
  2. Joomla
  3. blogger
  4. Hazır script ve siteler

Yeniliklerden Haberdar olmak için Abone olun…


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.