E-Ticaret Yapmak İstiyorum 3: E-Ticaret Nasıl Yapılır?


E-Ticaret Yapmak İstiyorum yazı dizisinin 3. böülümü olan E-Ticaret Nasıl Yapılır? konusunu derinlemesine inceleyeceğiz. Ancak başlamdan önce, daha önce yayınladığım diğer iki bölüme aşağı daki linklerden ulaşabilirsiniz.

 1. E-ticaret Nedir?
 2. E-ticaretin Faydaları.

Bölüm 3 E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret yapmaya karar verdiyseniz tıpkı real ticarette olduğu gibi vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. Mevcutta zaten mükellefseniz eğer fatura kesebiliyorsunuzdur. Burada yaptığınız her satışı faturalandırmanız gerekir.  Şimdi bu durum real ticarette de aynı şekilde işliyor zaten. Gelelim şimdi bu sektöre girmek isteyen yeni kullanıcılara.

E-Ticaret Nasıl Yapılır? -Ürün belirleme

Öncelikle satacağınız ürünleri ve sektörünüzü iyi belirlemeniz gereklid. İster üretimini yaptığınız ürünler olsun, ister toptan alıp perakende sattığınız, mevcut işinizi dijital platforma taşımayı hedefliyorsanız eğer sl baştan bir analiz ve çalışma yapmanız gerekebilir, mevcutta sattığınız ürünlerin kargo ile gönderime uygun olup olmadığını yeniden değerlendirmeniz gerekebilir.  Ürününüzü ve sektörünüzü belirledikten sonra ileride dijital mecrada bir marka olacak olan domain adınızı yani web sitesi adresinizi belirlemeniz gerekiyor.

E-Ticaret Nasıl Yapılır? – Domain adı ve Sunucu Seçimi

Domain adınız yani web sitesi adresinizi seçerken 2 farklı tavsiyede bulunabilirim.

 1. Marka olmaya uygun bir isim
 2. İşinizi yansıtan bir isim

Bu iki tercihde de akılda kalıcı olmasına ve kısa olmasına 2 kelimeyi geçmemesine özen gösterin. İsminizi belirledikten sonra sunucu tercihiniz en önemli konu. Sunucu almadan/kiralamadan önce mutlak suretle piyasada ki Hosting firmaları ile iletişime geçip size uygun olanı tercih etmelisiniz. Size öenerebileceğim bir kaç firmayı değerlendirebilirsiniz.

 • Speedhosting
 • Guzel Hosting
 • Natro

Bu firmaların üçü ilede çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum. Üçününde hizmetinden memnun kaldım.

Bu firmalar ile yapacağınız görüşmelerde sizi doğru sunucuya yönlendireceklerdir. Ancak sizin de anlık kaç kullanıcının sitenizi ziyaret edeceği yükleyeceğiniz ürün sayıları gibi konuları biliyor ve sorularına cevap verebilecek durumda olmanız gerekiyor.

E-Ticaret Nasıl Yapılır? – Ödeme Alma

Yaptığınız satışların ödemelerini bir kaç farklı yolla alabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Ödeme: Siteniz üzerinden kredi kartı ile ödeme alabilmeniz için sitenizde sanal pos kullanmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle bankadan sanal pos talebinde bulunmanız veya komisyon usulü çalışan payu, iyzico gibi firmaları kullanabilirsiniz.

Havale/EFT Yöntemi: Bu yöntemde şirketseniz şirket hesap bilgilerinizi, sadece mükellef iseniz size ait hesap bilgilerinizi sipariş anında alıcılar ile paylaşmanız gerekiyor.

Kapıda Ödeme: Bu yöntemde anlaşacağınız kargo firmasını kullanarak gönderdiğiniz ürünlerin ödemesini teslimat anında yaptırabilirsiniz.

Online Satış Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nasıl Yapılır? – Satış Kanalları

Yazının bu bölümüne kadar kendi e-ticaret siteniz üzerinde durduk. Kendi e-ticaret siteniz dışında satışlarınızı gerçekleştirebileceğiniz en önemli kaynakların başında Online Pazar yerleri alıyor. Günümüz şartlarında en iyileri

 • gittigidiyor.com
 • n11.com
 • sahibinden.com
 • hepsiburada.com

Platformları kullanılabilir. Bu kanalların sizin sitenizden en önemli farkı yaptığınız satış başına sizden belli bir miktar komisyon alıyor olmaları. Ürününüzün kategorisine göre %5 – %25 arasında bir komisyon ödeyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Bir başka yöntem ise Sosyal Medya üzerinden de üürnlerinizi satabilirsiniz. Bu mecrada en çok tercih edilen yöntem kapıda ödeme olduğunuda belirtmekte fayda var.

Bu bölümden sonra ki yazılarda değineceğim konu başlıkları ise şu şekilde olacak;

 • E-ticaret’in Altın kuralları
 • Online Pazar Yerleri
 • Dropshiping Nedir?
 • Reklam Yönetimi
 • Pazarlama
 • Sosyal Medya’nın gücü
 • Depo ve stok yönetimi
 • Site Yönetimi
 • Online Pazayerlerinin Yönetimi

Yine bu konuların her biri kendi içerisnde bölümlere ayrılacak ve en ince ayrıntısına kadar birlikte inceleyeceğiz.

Bu arada mail listesine henüz abone olmadıysanız aşağıda ki formdan  bir an önce abone olmanızı şiddetle tavsiye ediyorum…

E-Ticaret Yapmak İstiyorum yazı dizisinin önceki yazıları…

 1. E-ticaret Nedir?
 2. E-ticaretin Faydaları.

Bonus Motivasyon videosu:


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.