E-Ticaret Yapmak İstiyorum 2: E-Ticaretin Faydaları


Bir önce ki yazımızdan E-Ticaret Nedir sorusunu cevaplamıştık. Bu yazımızda ise E-Ticaret Yapmak İstiyorum Peki Ama Nasıl? 2: E-ticaretin faydaları nelerdir konusunu enine boyuna ele alacağız. Bir önceki konuya şuradan ulaşabilirsiniz. <<e-ticaret nedir?>>

Şimdi konumuza dönüp madde madde E-ticaretin faydaları konusunu hem satıcı hem de alıcı tarafından birlikte inceleyelim.

E-Ticaretin Faydaları – 365 Gün Boyunca 24 Saat Açık Bir Mağaza 

E-ticarete adım attığınız andan itibaren 365 gün 7/24 aktif olarak işleyen bir mağazanız olur. Siz mışıl mışıl uyurken bile ihtiyaç sahipleri ürünlerinizi satın alır ve siz uykunuzda bile para kazanmaya devam edersiniz.

E-Ticaretin Faydaları – Tüm Dünya Nüfusu Potansiyel Müşterinizdir

Hangi şehirde konumlandığınız önemli olmamakla birlikte iş biçiminize göre tüm dünya veya tüm Türkiye nüfusu sizin potansiyel müşterinizdir. İnternet üzerinden satışını gerçekleştirdiğiniz ürün veya hizmetinize ihtiyaç sahibi alıcılar her yerden mağazanızı ziyaret edebilir ve satın alımları gerçekleştirebilir.

E-Ticaretin Faydaları – Sınırsız Ürün Gösterimi

Real mağazanızda dükkan ölçüleriniz vardır ve mağazanızın büyüklüğü kadar ürün sergileyebilirsiniz. Web sitesi veya online pazar yerinde ki mağazanızda ise sınırsız ürün gösterebilirsiniz.

E-Ticaretin Faydaları – Stok Tutma Zorunluluğu

Stok tutma zorunluluğunuz yoktur. Hemen her şey dijital ortamda olduğu için toptancıların size açtığı stok bilgilerini kullanabilir XML yöntemi ile ürünleri stoğunuza çekmeden de satışını gerçekleştirebilirsiniz.

E-Ticaretin Faydaları – Analiz ve Raporlama

Yapılan satışların tamamı yine dijital ortamda kayıt altında olduğu için detaylı raporlama ve analizler için pek çok harika kaynağa sahip olursunuz. Adetler, cirolar kar/zarar analizleri müşterileriniz demografik bilgilerinden ileitşim bilgilerine kadar pek çok kaynak elinizin altında olur.

Yukarıda saydığımız 5 ana madde e-ticaretin satıcılar için faydaları idi. Şimdi bir de bu olaya masanın diğer tarafından yani müşteri tarafından olaya birlikte bakalım.

E-Ticaretin Alıcıya Faydası – Rahat Alışveriş

Günümüzde pek çok kullanıcı haftanın 5-6 günü masa başında veya iş yerlerinde çalışıyor. dolayısı ile dışarı çıkıp alışveriş yapma zamanları oldukça kısıtlı. (Buna bende dahil) Bu sebeple oturdukları yerden hızlı bir şekilde alışveriş yapabiliyorlar.

E-Ticaretin Alıcıya Faydası – Fiyat Araştırması

Realde fiyat araştırabilmek için ciddi bir efor sarfetmek gerekiyor. Zaman ve Para ise tüketilen en önemli kaynaklardan. Alacağı ürünün daha uygununu bulabilmek için dükkan dükkan gezmek zorunda kalıyorlar. Oysa Dijital ortamda bu fiyat araştırması dakikalar hatta saniyler içinde halloloabiliyor. Bu noktada Fiyat Karşılaştırma siteleri bulunmaz nimet.

E-Ticaretin Alıcıya Faydası – Daha Fazla Alternatif

Alıcının ihtiyaçlarına en uygun çözümleri, yüzlerce alternatif arasından uygun fiyata hızlı bir şekilde alabilmesi ve tüm bu işi çok hızlı bir şekilde halledebilmesi elbetteki e-ticaretin sunduğu nimetlerin başında geliyor.

E-Ticaretin Alıcıya Faydası – Ürün Yorumları

Almak istenen ürün hakkında hızlı bir şekilde direkt olarak birinci ağızdan o ürünü alan, kullanan kullanıcıların yaptığı yorumlar sayesinde daha önce hiç kullanmadığı bu ürün hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Böylelikle alışveriş daha keyifli bir hale gelmektedir.

Yukarıda saydığımız 4 ana başlıkta Alıcılar için E-ticaret ne gibi faydalar sağlıyor gördük. Tüm bu saydıklarımızın yanı sıra arka planda kalan pek çok yararı daha var. Bunlarada kısaca değinmek gerekirse;

  • Ürün hakkında detaylı bilgilendirmeyi ve teknik özellikleri ürün sayfalarında görebilirsiniz
  • Alıcı ve satıcı gerek canlı destek gerekse telefon/mail gibi iletişim araçları il anlık bilgi alışverişinde bulunabilir
  • Satıcı hizmet kalitesini , ürün ise kendi kalitesini aldığı yorumlar ile ortaya koyar.

 

Bir Önceki yazıma şuradan ulaşabilirsiniz…  <<e-ticaret nedir?>>

<<<< Sonraki Yazı: E-ticaret Nasıl Yapılır? >>>>

 

 

 


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.