İnternetten Para Kazanma – Freelance Siteleri 4


İnternetten Para Kazanma dediğimiz andan itibaren ne yazık ki pek çok kişide kolay para kazanma algısı oluşuyor.Freelance Siteleri ile de işin aslı ne yazık ki böyle değil. Emeksiz yemek olmayacağı gibi çok çalışmadan da başarıya ulaşmak kolay değildir. Bu algıyı yıkmadığınız sürece başarıya ulaşmanız oldukça güç olacaktır. Bu yazımda sizlere freelance siteleri ve bu sitelerden nasıl para kazanacağınızı anlatacağım.

Freelance Siteleri

İnternette aslına bakarsanız bu akımı başlatan Amerika menşeili Fiverr.com oldu diyebiliriz.  5 Dolara ne yaprsınız mantığı ile başlayan grişim kısa sürede Amerikalılar arasında oldukça popüler bir hale geldi. ( bir girişim başarılı olursa benzerleri mantar gibi çoğalır. fiverr.com ,içinde aynı durum geçerlidir. ) Aynı girşimi Türkiye’de ise bionluk.com ve sadeceon.com izledi. bunlara benzer bir başka freelance sitesi ise uzmankirala.com oldu. Bu yazımızda bu üç siteyi ele alıp bu siteler üzeirnden yeteneklerinizle nasıl para kazanacağızdan bahsedeceğim.

Bionluk.com

bionluk örnek ilanım

Sitenin isminden de anlayacağınız gibi çıkış noktası 10 Liraya veya kısaca bi onluğa ne iş yaparsın idi. Ancak günümüz şartlarında ve TL’nin değeri de göz önüne alındığında sadece bi onluk ile yapılacak işlerin azlığından girişim strateji değiştirerek daha yüksek meblağalara’da iş alıp-verme imkanı sunmaya başladı. Sitenin ana konsepti freelancerların kendi ilanlarını yayınladıkları ve alıcıların bu ilanlar aracılığı ile freelancerlara iş yaptırdıkları bir sitedir.

<< Fotoğraflarınızı Satın>>

Aynı zamanda alıcılarda talepte-istekte bulunabiliyorlar ve freelancerlar bu özel istek taleplere tekliflerini gönderebiliyor. İlan açmadan önce bionluk’u yetenekleriniz konusunda ikna etmeniz ve yetkinliğinizi göstermeniz gerekiyor. Bu adımdan sonra yetkinliğinize göre iş alım ilanınızı yayınlayabiliyorsunuz. Sitede online olduğunuzu alıcalara göstermenizde fayda var. Alıcıların pek çoğu online olan satıcıları tercih ediyorlar. Meşhur bir laf vardır müşteri kepenkin altında bekler diye. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Aynı zamanda bionluk üzerinde alıcıların size gönderdiği mesajları da zamanında ve hızlı bir şekilde yanıtlamanızda fayda var….

Sadeceon.com

SDC Bilişim Hizmetleri Ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından 2015 yılında pazarın farkına varıp kurulan girişim bionluk benzeri bir freelance sitesidir. Tıpkı bionluk’ta olduğu gibi burada da ilanlar açıp hizmetlerinizi, işlerinizi satabilirsiniz. Ancak son zamanlarda yavaş yavaş bir alışveriş sitesi edasına bürünen site rakibinden farklı olarak ilan yayınlamada bionluk kadar zorlayıcı değil. Kupaya baskı yapıp kupayı bile satabiliyorsunuz.  Genel olarak takipçi vs. hizmeti satan freelancerların çoğunlukta olduğu bir platform.

Uzmankirala.com

MEGAHAND Bilgi Teknolojileri San. ve Tic. LTD. ŞTİ. tarafından 2014 yılında kurulan uzmankirala örneklerini verdiğim diğer iki platformdan bir tık daha farklı bir şekilde hizmet sunuyor. Her bir ilanı proje olarak değerlendiren uzmankirala.com’da an itibari ile 50 Bine yakın kayıtlı uzman olduğu söyleniyor. Siteye üye olduktan sonra Alıcı veya satıcı olmak için farklı profiller oluşturmanız gerekiyor.  Sitenin ana yapısı alıcıların taleplerini göndermeleri üzerine kurulu.

Bu siteler hakkında bilmenizde fayda var ki her yaptığınız işten belli bir komisyon alıyorlar %15-20 arasında bir tutar sitelerde kalıyor.

Bonus:

Yurtdışı Freelancer Siteleri

Eğer ingilizceniz iyi ise mutlak suretle aşağıda ki sitelerde de profil oluşturmanızda fayda var…

  1. Guru.com
  2. Upwork.com
  3. fiverr.com
  4. freelancer.com ( Bu sitenin türkçesi de mevcut)
  5. ifreelancer.com
  6. elance.com

 

 

 


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

4 yorum “İnternetten Para Kazanma – Freelance Siteleri