İnternetten Para Kazanma – Fotoğraflarınızı Satın


Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız eğer bu hobinizi paraya dönüştürmek istemez misiniz? internetten Para KazanmaFotoğraflarınızı Satın isimli bu yazımda sizlere internetten nasıl fotoğraf satılır, hangi siteler üzerinden bu işi yapabilirsiniz kısaca onu anlatacağım.

Stok Fotoğraf Nasıl Satılır?

 

İster profesyonel bir fotoğrafçı olun, isterseniz hobici fark etmez. rahatlıkla çektiğiniz yüksek çözünürlüklü fotoğrafları satabilirsiniz. Bu fotoğraflara stok fotoğraf denir. Peki ama bu fotoğrafları kimler ne için alıyor? Bu sorunun cevabı oldukça basit sizin çekip internette satışa sunduğunuz fotoğraflar genellikle yayınlar için alınır. Gazete, dergi, broşür, diğer tanıtım araçları ve hatta web sitleri bu görsellere para ödeyerek satın alırlar. Evimize giren dergi gazetelerden tutunda internette gezdiğimiz kurumsal web sitelerinde bile stok fotoğraflara rastlayabilirsiniz.

Nasıl ve Ne Çekmeli ?

Öncelikle tercihini stoktan yana yapan firmaların neden bu sistemi tercih ettiğini bilmekte fayda var. Dilerseniz bu durumu kısaca bir örnek ile ele alalım.

Senaryomuz şöyle;

Bir dergide yapılacak bir haber. Haberin konusu cam işçiliği olsun. Yayıncıya da doğal olarak cam işçiliği ile ilgili fotoğraf gerekli. Bunun için bir fotoğrafçı kiralamak yerine maliyeti kendisine daha uygun olacağı için internet üzerinden stok almayı tercih edecektir. Böylelikle hem zamandan tasarruf etmiş olacak hemde maliyeti çok çok düşürmüş olacaktır.

Örnek bir stok fotoğraf – Cam işçiliği

<<Dosya Yükleyerek Para Kazanma>>

Fotoğraflarım Ne Kadar Eder? Kaça Satılır ?

İnternet üzerinden satılan fotoğraflar 0,25$ – 100$ arasında değişiklik gösterebilir. Profesyonel fotoğrafçılar İnternetten Para Kazanma olayını bir tık daha ileri götürüp kendi web siteleri üzerinden de satışa çıkarırlarken, pek çok sanatçı ve hobici stok foto sitelerini tercih eder. Bu sitelerin yaptığı ödemeler ise kendi şirket politikalarına göre değişiklik göstermektedir. Birazdan Aşağıda listesini göreceğiniz web sitelerinden bazılarının ödeme yöntemleri şu şekildedir; ShutterStok fotoğraf başına 25 cent ila 28 dolar arasında bir ödeme yaparken istockphoto kulanıcı seviyenize göre yapılan satışın %15’i ila %45’i arasında bir ödeme yapar.

Bu arada hatırlatmakta fayda görüyorum ki sadece fotoğraf değil aynı zamanda video, ses, grafik çalışmalarınızı da satabilirsiniz. Yalnız satışını yapacağınız tüm bu argümanların gerçekten yüksek kalitede olması gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın.  Şimdi gelelim merakla beklediğiniz web sitelerine;

Stok Fotoğraf Satılan Web Siteleri

  1. istockphoto.com
  2. shutterstock.com
  3. fotolia.com.tr
  4. depositphotos.com
  5. bigstockphoto.com
  6. corbisimages.com
  7. dreamstime.com

Bonus: Fotoğraf Nasıl Çekilir? -Video-

 


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.