Yine Niğde’ye Döndük


Evet son kez Niğde’ye dönmüştüm. Yeniden bir iş yeri açma fikri çok çok uzak geliyordu bana. Bir müddet ne yapacağımı düşündükten sonra tek derdim evi geçindirmek haline gelmişti. Büyük hayallerin peşini çoktan bırakmıştım. Önce online pazar yerlerinde satış yapmaya başladım. Çok az bir sermaye ile al-sat yapıyordum. Ancak mahalle baskısını çok iyi bilirsiniz ki, erkek adam evde trilyonlarda kazansa bunun adı hiç bir iş yapmıyor evde yatıyor olur. Hem geliri biraz olsun artırmak hemde bu baskıyı üzerimden kaldırmak için bir arkadaşımın dükkanına kiranın yarısına ortak olarak teknik servis işlerini buradan yapmaya başlamıştım. Bu arada eski bir hobimi de paraya çevirmek için papağan üretip satıyordum. Bir çift, iki çift derken yüzlerce kuşum olmuştu. Bu kuşları alıp satmıyor üretip satıyordum.

Kıt kanaat karnımız doyuyordu. Derken eski bir dostumla karşılaştım. Kısa bir görüşmenin ardından, net bir şekilde kızdı bana. Bu sen değilsin dedi. E iyide bunun ben olmadığımı çok iyi biliyordum zaten 🙂 Çalıştığı kurumun ihtiyaçlarından bahsetti, yeni bir müdür atanmış gıyaben beni tanıyormuş ve ilk fırsatta görüşmek istiyormuş….

Epey düşündüm gitmeden önce… Gittik konuştuk isteklerini anlattılar. Kameralı kask istiyorlardı. Ancak öyle kamera dışarıda olmayacaktı. Dünyada ilk kez biz bu kamerayı kaskların içerisine yerleştirecek.  Yaklaşık 1 sene süren Ar-Ge çalışmasının ardından protatipleri tamamladık ve onaya sunduk. Protatipler onaylandı. Tamam onaylandı onaylanmasına da, bizim müdür başka bir kuruma tayin oldu. Gittik görüştük sorduk soruşturduk… Kusura bakmayın dedi artık ben ilgilenemiyorum sizin bu projeyle başınızın çaresine bakın…..

Beynimden vurulmuşa dönmüştüm. Kameralı kaskı yaparken neyse ki bir kaç icat daha yapıp günü ayı kör topal kurtarabiliyorduk. Koğuş çağrı sistemi yaptık, yok efendim mekruh yer arama kamerası yaptık, yaptıkta yaptık.  Biz on binlerce satmayı hedeflerken sadace 100-120 adet satış yapabildik.

Tabi bu esnada yeniden kendi ofisimi açıp işlerime devam ediyordum. Bir senem kazançsız geçmiş gibi gözükse bile aslında çok şey başarmıştım, çok çok yeni tecrübeler edinmiş ve küllerin üzerine üfleyip yeniden işimi yapmaya başlamıştım.


A. Cem DÜZGÜN hakkında

1987 Yılında Niğde'de dünyaya gözlerini açan Cem, Önce İstanbul'da Microsoft Sistem Mühendisliği eğitimini tamaladıktan sonra sırası ile Yurt içi ve Yurtdışı pek çok projede görev yaptı. Şuanda Ankara'da yaşıyor ve Web sitesi içeriği, tasarımı, Seo, e-ticaret ve teknoloji alanlarında danışmanlık hizmeti veriyor. Bildiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Evli ve bir çocuk babası Cem aynı zamanda tam bir motosiklet manyağı.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.